Dlaczego tak lubimy sublimację?

19-03-2021

Druk sublimacyjny to nakładanie atramentów sublimacyjnych na powierzchnię za pomocą prasy termicznej w celu zapewnienia wymaganej kombinacji ciepła, czasu i ciśnienia. Ta kombinacja powoduje, że atramenty są przekształcane ze stanu stałego w gazowy, umożliwiając im penetrację sublimowanej powierzchni, dzięki czemu powstaje trwały, pełnokolorowy obraz. Kolor wnika w powierzchnię przedmiotu, dzięki czemu nadruk jest kolorowy, trwały i odporny na zarysowania, w przeciwieństwie do innych metod drukowania, które jedynie drukują na powierzchni przedmiotu.

 

Druk termosublimacyjny jest zawsze wykonywany na przedmiocie pokrytym poliestrem lub polimerem. W wysokich temperaturach stały barwnik przekształca się w gaz (nigdy nie przechodząc w ciecz). Ta sama wysoka temperatura otwiera pory polimeru i umożliwia wejście gazu. Gdy temperatura spada, pory zamykają się, a gaz powraca do stanu stałego by stał się częścią polimeru. Z tego powodu prawdziwej sublimacji barwnikowej nie można wykonać na naturalnych materiałach, takich jak 100% bawełna. Włókna naturalne i materiały niepowlekane nie mają „porów”, które mogłyby się otworzyć.

 

CO MOŻNA WYDRUKOWAĆ SUBLIMACJĄ?

 

Możesz wykonać nadruk sublimacyjny na różnorodnych przedmiotach pod warunkiem, że powierzchnia nadaje się do druku sublimacyjnego. Oferujemy zarówno „twarde”, jak i „miękkie” artykuły nadające się do druku sublimacyjnego – kubki, tabliczki, odzież i inne gadżety.

Twarde przedmioty obejmują specjalnie powlekane tabliczki, szyldy, podkładki, podstawki, kafelki, kubki, metalowe i breloczki. Miękkie elementy obejmują tkaniny poliestrowe, płótno, t-shirty, poduszki, poszewki na poduszki i nie tylko!

Nieodpowiednie są przedmioty, które mają powłokę poliestrowo-polimerową, ale nie są w stanie wytrzymać temperatur wymaganych do druku termosublimacyjnego.