Haft komputerowy

09-10-2019

haft komputerowy

Haft- jako metoda zdobienia był już znany w starożytności jako jedna z najbardziej cennych metod zdobienia. Haft był techniką wysoce cenioną – była to ręczna metoda wyszywania na tkaninie wzorów często o znaczeniu symbolicznym. Haftem ozdabiano szaty królewskie, kapy koronacyjne oraz materiały związane z kultem religijnym. W średniowieczu wyszywano w szczególności herby rodowe na flagach, kapach, pledach, szatach balowych, herbach naściennych. W tym okresie początkowo haft był ceniony bardziej od malarstwa. Najlepsze ośrodki hafciarskie znajdowały się w Anglii oraz Sycylii – działały wówczas hafciarnie świeckie oraz klasztorne, o których poziomie artystycznym, technicznym oraz precyzji świadczą do dziś zachowane zabytki. W tym okresie również w Polsce działały hafciarnie- chodź w źródłach historycznych nie pozostało wiele zmianek. Wykonywano w nich hafty na tkaninach ozdobnych do dekoracji ścian, wnętrz, szaty dworskie i królewskie, kościelne ( liturgiczne). 

Projekty haftów niejednokrotnie były przygotowywane przez wielkich artystów, np. Rafael kierował pracami hafciarskimi mającymi stanowić oprawę uroczystości koronacji Franciszka I.

W XVII w. pojawił się haft nićmi metalowymi – złotymi, srebrnymi – wplatano również drogocenne kamienie oraz perły. Najczęściej w tym okresie haftowano w żeńskich zakonach, na terenie polski największe zakony tym zajmujące znajdowały haft średniowiecze się miedzy innymi w Chełmnie, Żywcu, Krakowie.

W XIX w. haft stał się domowym hobby i już młode Panny uczyły się haftu by zimowymi wieczorami móc tworzyć piękne kompozycje. Pracowicie ozdabiały bieliznę, pościel, chusteczki. Haftowały poduszki ozdobne, ekrany kominkowe i serwetki, torebki – sakiewki oraz inne podręczne przedmioty. Powszechnym zwyczajem było obdarowanie własnoręcznie wyhaftowanym przedmiotem. Zaczęto tworzyć haftowane obrazy do powieszenia na ścianie, dodawano haft z szklanych koralików.

Haft był ręczną i długotrwałą pracą wymagającą precyzji i cierpliwości aż do XX w. gdzie pojawił się haft komputerowy. Efektowna technika zdobienia – możliwość modyfikacji wzoru, szybkość oraz precyzja. Haft komputerowy charakteryzuje się trwałością oraz odpornością jest najbardziej ekskluzywną metodą zdobienia odzieży. Popularne jest haftowanie logo na odzieży, ręczniakach hotelowych oraz materiałach promocyjnych.

Przedstawimy teraz etapy powstawania haftu komputerowego.

 

pracownia przygotowania haftu Po dostarczeniu przez klienta pliku z grafiką ( najlepiej w grafice wektorowej) sprawdzamy jego jakość, klient nie posiada odpowiedniego formatu grafiki posiadamy swój zespół graficzny, który to może bez problemu taki plik przygotować. Wektoryzacja grafiki jest bardzo ważnym i podstawowym elementem w przypadku rozpoczynania pracy nad haftem. Grafika wektorowa pozwala dokładnie odzwierciedlić pożądany wzór oraz dopasować do komputerowo sterowanej hafciarki. Haft reklamowy musi być precyzyjny gdyż niejednokrotnie jest wykonywany na materiale powierzonym przez klienta.

Gdy jest już ustalony projekt haftu wykonywana jest matryca do haftu. To dzięki ustawieniu matrycy wykonywania haftów próbnych, ustawienia ściegów oraz doboru prędkości można uzyskać idealny haft. Niejednokrotnie wymaga to wielu godzin pracy nad projektem.

Gdy plik / matryca jest odpowiednio przygotowana, maszyna może rozpocząć pracę nad haftowaniem np. logo. Maszyna posiada kilka stanowisk do wyboru koloru nici. Każda nić jest połączona z osobną igłą co sprawia iż maszyna jest precyzyjna a każdy detal zostanie odwzorowany a logo lub grafika będzie prezentować się idealnie. Posiadamy kilkaset kolorów nici więc najbardziej wymagający klient odszuka swój upragniony kolor.

 

Jak w dzisiejszych czasach jest wykorzystywany haft ?hafciarka

Możliwości wykorzystania haftu jest wiele ale najbardziej popularne to tworzenie odzieży reklamowej lub firmowej z wyhaftowanym logo. Mogą być to polary z haftem, koszule lub koszulki polo z haftem logo firmy, czapki i torby. Często hotele zamawiają ręczniki oraz szlafroki z haftem. Haft komputerowy dobrze znosi pranie a kolory nici nie ulegają utracie koloru co powoduje iż odzież zachowuje swój estetyczny wygląd. [klik]

 Dzisiaj haft już nie ozdabia szat królewskich a jest wykorzystywany do promowania marki jako haft reklamowy. Daje nam wiele możliwości oraz posiada wiele zalet. Idealny do znakowania odzieży firmowej małych i dużych przedsiębiorstw. Możliwość personalizacji sprawia iż ubrania z haftem świetnie nadają się dla pracowników lub jako gadżet reklamowy