Jaka różnica jest pomiędzy logo a logotypem

18-09-2020

Kiedy ktoś zdecyduje iż zakłada swoją własną firmę, stowarzyszenie lub fundację chce by był odróżniony na rynku od konkurencji. Sama nazwa nie wystarczy gdyż ważna jest otoczka wizualna. Firma posiada już nazwę ale musi posiadać i swoje logo- w dzisiejszych czasach podstawowym elementem reklamy i marketingu jest wizualizacja dotycząca konkretnego przedsiębiorstwa.

Projekt logo można zlecić profesjonalistom lub wykonać go samemu. Każda z tych opcji może być błędem lub sukcesem. W przypadku kiedy zdecydujemy się by logo stworzyć samemu musimy pamiętać o tym by wykonać je profesjonalnie oraz zdać sobie sprawę z jakich elementów składa się logo oraz czym jest logotyp.

Często obie nazwy są używane wymiennie. Logo to graficzna wersja przedstawiająca symbol, nazwę firmy lub organizacji, które stosuje się na materiałach reklamowych takich jak: odzież firmowa z logo, wizytówki, baner. Logo używa się na budynkach, materiałach reklamowych, drukowanych, pojazdach i przedmiotach związanych z identyfikacją firmy. W skład logo może wchodzić :

SYGNET- graficzny symbol firmy

LOGOTYP – graficzną nazwą firmy.

HASŁO FIRMOWE- przekazuje wartości firmy lub sugeruje jej profil.

 

Przy składaniu zamówienia na logo u grafika lub wykonywaniu go samodzielnie warto wiedzieć z jakich elementów składa się logo. Oczywiście nie jest wymogiem by logo zawierało wszystkie trzy części, warto jednak pamiętać by logo było spójną całością i przemyślaną kompozycją.