Projekt LOGO!

28-07-2020

Po czym najczęściej rozpoznawana jest dana firma? Odpowiedź brzmi: Logo!

Bez wahania najważniejszym elementem firmy, który zapewnia rozpoznawalność oraz popularność jest dobrze zaprojektowane logo. Bowiem mają one czynnik psychologiczny.

 

Dlaczego to Logo jest takie ważne?

 

Czy zwróciłeś  uwagę, że idąc ulicą, częściej zwracasz uwagę na ten „obrazek” przy nazwie firmy, niż na samą jej nazwę? Otóż to! Logo firmy znacznie częściej zapada nam w pamięci, niż zapamiętywanie nazw firm, które czasem potrafią być naprawdę długie. Większość z nas jest wzrokowcami, dlatego widząc ładne, estetyczne, kolorowe logo, chętniej je zapamiętujemy, oraz tym samym zapamiętujemy firmę, do której takie logo należy.

 

Jak powinno wyglądać Logo?

 

Logo bez wahania można nazwać wizytówką danej firmy, powinno być one klarowne, estetyczne a przede wszystkim związane z tym czym zajmuje się firma. Takie logo musi w przejrzysty oraz szybki sposób mówić o tym, co mamy do zaoferowania.

Źle skonstruowane logo może zniechęcić odbiorcę do współpracy, i tym samym obniżyć popyt na produkty, które oferujemy.

 

Logo nie powinno zawierać zbyt dużej ilość kolorów ani elementów. Jest to po prostu nie przyjemne dla oka. Kiedy pojawia nam się za dużo nie spójnych ze sobą kolorów oraz ogrom małych elementów, automatycznie odrzucamy taką informację.

 

Jeżeli chcesz zaprojektować swoje własne Logo musisz pamiętać o tym, że prosta grafika jest kluczem do sukcesu. Im mniej elementów tym lepiej! Logo nie powinno zawierać zbyt wielu szczegółów jeżeli chcemy w prosty i szybki sposób dotrzeć do potencjalnego klienta.

 

Drugą, ale nie mniej ważną zasadą jest dobór odpowiedniego fontu (czyli komputerowa wersja czcionki, inaczej krój pisma). Źle dobrany font może spowodować brak czytelności i odbioru przesłania przez odbiorcę. Powinien on być również spójny do tematyki całego Logo (przykładowo: jeżeli projektujemy Logo kancelarii prawniczej, nie użyjemy tym samym fontu o charakterze ozdobnym lub pisma odręcznego).

 

Nie należy również zapomnieć o odpowiednich barwach, zastosowanie więcej niż 2-3 kolory w jednym logotypie, po prostu będzie wyglądało źle i nie da nam zamierzonego efektu. Warto również dobierać kolory, które się ze sobą nie gryzą, i takie które wywołują przyjemne emocje takie jak zaufanie, spokój nadzieja (takim kolorem jest na przykład zielony).

 

Od czego więc zacząć?

 

Zanim zaczniesz szkicować i projektować, należy zastanowić się jakie zadanie ma spełniać takie Logo i jaki przekaz ma spełniać, jakie emocje wywoływać i z czym ma się kojarzyć.

Warto również zastanowić się i dopasować styl takiego Loga, aby pasowało z tym co ma reklamować.

 

Musisz również pomyśleć nad tym co odbiorcom podoba się najbardziej i co będzie najbardziej chwytliwe. Jeżeli modnym kolorem jest niebieski, to dlaczego z niego nie skorzystać?

 

Dobrym sposobem może okazać się śledzenie konkurencji, co się sprawdza, a co raczej jest odrzucane przez odbiorców. Nie chodzi oczywiście o plagiat, bo jest to zabronione! Natomiast inspiracji nikt nikomu nie może zabronić. Tym samym warto postarać się, aby nasze Logo wyróżniało się na tle konkurencji i było jedyne w swoim rodzaju.

 

Dobrym sposobem jest utworzenie sobie mapy myśli, na której powinno spisać się wszystkie swoje pomysły. Pomaga ona uporządkować myśli oraz wybrać najlepszy sposób.

 

Kiedy zastosowałeś się do powyższej instrukcji, możesz przejść do szkicowania, ale zanim przejdziesz do programów komputerowych, usiądź przed kartką papieru i zacznij szkicować ołówkiem tyle propozycji ile uda Ci się wymyślić. Pamiętaj o tym żeby skupić się na prostocie, im więcej szczegółów tym mniejszy przekaz.

 

Kiedy już naszkicowałeś swoje propozycje, wybierz ten najlepszy, to które najbardziej się kojarzy z produktem, które dane logo ma prezentować, które przyciąga wzrok. Jeżeli już to zrobiłeś możesz zacząć od projektowania swojego logo w programie komputerowym.

 

Najlepiej jest wybrać do tego program, który umożliwia grafikę wektorową, jest to zalecany typ programów, do projektowania tego typu rzeczy (takie jak: Adobe Illustrator, Corel Draw)

 

Jeśli zaczniesz już projektować swoje logo w programie komputerowym, ogranicza Cię tylko i wyłącznie to jak bardzo znasz dany program i jego funkcje. Próbuj, testuj, sprawdzaj i wybierz odpowiedni rodzaj narzędzi, którymi będzie Ci najwygodniej pracować oraz takie, które zapewnią Ci stworzenie takiego Logo o jakim marzyłeś.