Różnica w grafice – rastrowa kontra wektorowa  

22-10-2019

Niejednokrotnie Pewnie zamawialiście Państwo gadżety firmowe lub odzież – producent zapewne prosił o przesłanie logo. Wysyłacie Państwo logo w załączniku maila po czym otrzymujecie odpowiedź „ prosimy o przesłanie logo w odpowiednim formacie”- i pojawia się pytanie co ja w takim wypadku załączyłem do korespondencji. Po sprawdzeniu okazuje się iż zostało wysłane wszystko więc o co chodzi z logiem w krzywych, w formacie grafiki wektorowej?

 

Bardzo często nasi klienci przesyłają nam logo w nieodpowiednim formacie i co dla nas jest zrozumiałe gdyż będąc laikiem w dziedzinie grafiki skąd przeciętny Kowalski ma wiedzieć iż jest różnica dla wykonawcy ogromna w jakim pliku dostarczy logo. Otóż przesłanie grafiki w nieodpowiednim formacie jest związane z brakiem możliwości uzyskania dobrej jakości lub całkowicie uniemożliwia wykonanie zlecenia.

Grafika rastrowa

Jest to grafika zbudowana z pikseli zwana potocznie bit mapą. Grafika rastrowa jest grafiką nie edytowalną oraz traci na jakości przy próbie zmiany formatu ( np. powiększenia). Pliki w grafice rastrowej są zapisywane jako JPG. PNG. TIFF BMP.

Grafika wektorowa

Jest to grafika obiektowa- zbiór figur, brył geometrycznych umiejscowionych w matematycznym układzie. Obraz wektorowy można bez problemu edytować- zmieniać kolor oraz rozmiar bez utraty jakości. Ponieważ grafika ma konkretny kształt maszyny tnące go mogą zobaczyć i wyciąć grafikę po konturze. Pliki z grafiką wektorową zapisuje się w CDR. EPS. AI. SVG. Lub PDF- przy czym należy uważać ponieważ mapę bitową również można zapisać w PDF’ie

Zapis w grafice wektorowej jest istotny ponieważ zleceniobiorca może pracować na logo czyli wprowadzać zmiany i wykorzystać jeden plik do stworzenia wizytówek, ulotek, koszulek i innych gadżetów. Jeden plik może zostać wykorzystany do przygotowania nadruku o wymiarach 5 cm oraz banneru o wymiarach 5 metrów.

Co jeśli posiadam tylko grafikę rastrową?

Jeśli grafik, który przygotował Państwu logo nie przesłał lub nie stworzył takiej grafiki niestety niezbędna będzie wektoryzacja- czyli narysowanie logo od nowa lub przygotowanie go pod produkcję. Wiąże się to z dodatkowym kosztem oraz przedłużaniem czasu realizacji.