Jak długo wytrzymuje firmowy t-shirt? Wskazówki dla konsumenta.

05-03-2024

Jak długo wytrzymuje firmowy t-shirt? Wskazówki dla konsumenta.

Wybór odpowiednich koszulek firmowych to kluczowy element budowania marki i identyfikacji wizualnej firmy. Nie tylko wzmacniają one zespół, ale także służą jako mobilna forma reklamy. Jednak z czasem nawet najwyższej jakości t-shirty ulegają zużyciu. Pytanie brzmi: kiedy nadszedł czas, aby wymienić stare koszulki na nowe? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale poniższy blog rzuci nieco światła na tę kwestię.

Jaka jest wytrzymałość koszulki z logo?

Wytrzymałość koszulki zależy od wielu czynników, w tym od materiału, z którego jest wykonana, częstotliwości użytkowania oraz sposobu pielęgnacji. Średnio, dobra jakość t-shirta firmowego powinna wytrzymać około 50 prani bez znaczącej utraty koloru czy deformacji. Przyjmując, że koszulka jest noszona i prana raz w tygodniu, daje to około roczną przydatność, lub prana codziennie ok 1-3 miesięcy.

Czynniki wpływające na żywotność koszulki

 • Materiał -  Bawełna jest trwała i przewiewna, ale może się kurczyć i blaknąć szybciej niż mieszanki bawełny z poliestrem.
 • Częstotliwość użytkowania - Koszulki noszone na co dzień zużywają się szybciej niż te, które są noszone okazjonalnie.
 • Pielęgnacja - Pranie w zbyt wysokiej temperaturze, częste używanie suszarki bębnowej czy prasowanie nadruków może znacznie skrócić życie koszulki.

Kiedy wymienić koszulki firmowe?

 1. Widoczne zużycie - Gdy koszulka zaczyna wyglądać na zniszczoną, z blaknącym kolorem czy rozciągającym się materiałem.
 2. Zmiana brandingu - Jeśli logo firmy lub inne elementy identyfikacyjne się zmieniają.
 3. Rozszerzenie zespołu - Nowi pracownicy będą potrzebowali koszulek, które pasują do reszty zespołu.
 4. Specjalne okazje - Wydarzenia firmowe czy kampanie reklamowe mogą wymagać nowego designu.

WSKAZÓWKI ! Jak przedłużyć żywotność koszulek firmowych?

 • Prawidłowa pielęgnacja - Pranie w zimnej wodzie, unikanie suszarek bębnowych i prasowanie na lewej stronie.
 • Zakup wysokiej jakości koszulek - Lepsze materiały mogą kosztować więcej, ale również dłużej wytrzymają.
 • Odpowiedni dobór rozmiaru - Zbyt ciasne koszulki szybciej się zużywają.

Wpływ pocenia się na zużycie koszulek z nadrukiem

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu na wysiłek fizyczny czy wysoką temperaturę. Jednakże, dla koszulek firmowych, może to oznaczać dodatkowe wyzwanie. Pot nie tylko może prowadzić do nieprzyjemnych zapachów, ale również wpływać na trwałość materiału oraz wygląd nadruków. Oto kilka kluczowych informacji na temat wpływu pocenia się na koszulki firmowe i jak można zminimalizować jego negatywne skutki.

Pot a materiał koszulki

 • Bawełna absorbuje wilgoć, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Zaletą jest to, że pot szybko znika z powierzchni skóry, ale wadą jest to, że tkanina staje się mokra i ciężka, co może prowadzić do szybszego zużycia materiału.
 • Syntetyki, takie jak poliester, są mniej chłonne, dzięki czemu szybciej schną i są bardziej odporne na zużycie spowodowane potem. Jednak mogą być mniej przewiewne i bardziej podatne na przyjmowanie nieprzyjemnych zapachów.

Zużycie koszulek przez ciało

 • Tarcie - Regularne tarcie w miejscach takich jak pachy czy boki może przyspieszyć zużycie materiału, zwłaszcza gdy jest ono nasączone potem.
 • Chemia potu - Składniki chemiczne potu, w tym sole i kwas moczowy, mogą reagować z tkaniną i nadrukami, powodując ich stopniowe blaknięcie i osłabienie.

Jak zminimalizować negatywne skutki pocenia się?

 1. Wybór odpowiedniego materiału - Dla pracowników narażonych na wysiłek fizyczny czy wysokie temperatury, wybór koszulek z materiałów szybkoschnących i oddychających może pomóc w redukcji dyskomfortu i negatywnego wpływu potu.
 2. Regularna wymiana koszulek -  W przypadku intensywnego pocenia się, warto mieć kilka koszulek w rotacji, aby każda z nich miała czas na wyschnięcie i odpoczynek od noszenia.
 3. Odpowiednia pielęgnacja - Pranie koszulek zaraz po intensywnym użyciu pomoże usunąć pot i bakterie, zanim zdążą one zaszkodzić tkaninie. Używanie delikatnych detergentów i unikanie wybielaczy może również pomóc w zachowaniu kolorów i struktury materiału.
 4. Antyperspiranty, dezodoranty -  Zachęcanie pracowników do stosowania antyperspirantów może zmniejszyć ilość potu, co bezpośrednio przekłada się na dłuższą żywotność koszulek.

Zarządzanie wpływem pocenia się na koszulki użytkowe, przemysłowe i do codziennego użytku wymaga uwagi na wybór materiałów, regularnej pielęgnacji i strategicznego planowania wymiany garderoby. Przyjęcie tych praktyk może znacząco przedłużyć żywotność koszulek i zapewnić, że zespół zawsze będzie prezentował się estetycznie i profesjonalnie, niezależnie od warunków pracy.

Koszulki firmowe są ważnym elementem identyfikacji każdej marki. Odpowiednia dbałość o ich stan i regularna wymiana gwarantują, że twój zespół zawsze będzie prezentować się profesjonalnie, a firma skutecznie będzie komunikować swoje wartości. Planując budżet, warto uwzględnić cykliczną wymianę koszulek, aby zawsze korzystać z ich pełnego potencjału reklamowego.